Zbych-Pol & Mobet dołącza do akcji #Movember. Poszerzaj razem z nami świadomość o profilaktyce męskiego zdrowia. Akcja ma na celu nie tylko nakłonienie mężczyzn do wykonania badań laboratoryjnych, ale też edukację i zwiększenie świadomości na temat znaczenia profilaktyki zdrowia, w tym profilaktyki raka jąder i prostaty u mężczyzn. Wykonaliśmy sesję zdjęciową z naszymi pracownikami, której autorem jest koordynator zakupów Dariusz Nazaruk.
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.
Dlatego pracownicy Zbych-Pol & Mobet postanowili zwrócić uwagę na ten problem, biorąc udział w sesji zdjęciowej z wykorzystaniem jajek – kurzych i betonowych – wykonanych przez Dział Kontroli Jakości Zbych-Pol & Mobet. Sesję wykonał nasz pracownik: fotograf z zamiłowania, koordynator zakupów Dariusz Nazaruk.
W związku z tym, że listopad jest jedenastym miesiącem w roku, w sesji wzięło udział 11 pracowników, zróżnicowanych pod względem wieku i zajmowanych stanowisk. Modelami biorącymi udział w sesji byli: Krystian Szczęsny (prezes zarządu), Grzegorz Gepert (dyrektor operacyjny), Tomasz Wichłacz (dyrektor produkcji), Dariusz Nazaruk (koordynator zakupów), Paweł Jabłoński (starszy majster produkcji sprężonej), Paweł Pankowski (majster zbrojarni), Dariusz Kamiński (kontrola jakości), Rafał Gawron (operator węzła betoniarskiego), Wojciech Krzewina (pracownik gospodarczy), Michał Kaźmierczak (kosztorysant) oraz Damian Stawski (specjalista ds. marketingu).
JAK WYKONAĆ SAMOBADANIE JĄDER?
1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Nie przejmuj się, jeśli jedno jądro wydaje się nieco większe od drugiego albo zwisa niżej – to normalne. Należy również pamiętać, że każde zdrowe jądro ma małą, zwiniętą rurkę, zwaną najądrzem. Może przypominać niewielki guz na górnej lub środkowej zewnętrznej stronie. Zdrowe jądra zawierają także naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące i rurki z nasieniem.
(źródło: www.gov.pl)