Przyszłość dla rynku budownictwa modułowego w Polsce

W wydanym 2 lutego czasopiśmie branżowym „Builder” czytamy, że budownictwo modułowe to już blisko 5 mld złotych wartości rynku. Tak wynika z raportu firmy badawczej Spectris, zatytułowanego „Budownictwo modułowe w Polsce 2024-2029”.

Całkowite przychody 100 największych producentów budynków prefabrykowanych z drewna, stali, betonu i keramzytobetonu wyniosły w 2022 r. blisko 10 mld złotych, z czego 47% przypadło na sprzedaż w segmencie budynków modułowych. Jak podaje ekspert rynku budowlanego Spectris Bartłomiej Sosna – oznacza to wartość rynku na poziomie 4,7 mld złotych. W oparciu o wstępne dane analitycy Spectris szacują, że w 2023 r. wartość rynku wzrosła nominalnie do rekordowego poziomu 4,9 mld złotych [!].

Jak zapowiadają się prognozy w kolejnych latach? W 2024 r. oczekiwane jest utrzymanie się niskiej dynamiki rynku. Głównym powodem słabszej koniunktury będzie obserwowane przez cały 2023 r. spowolnienie gospodarcze mające miejsce zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych, eksportowych. W 2023 r. inwestorzy byli dużo bardziej ostrożni w decyzjach o rozpoczynaniu nowych inwestycji, co przełożyło się na ograniczone portfele zamówień producentów na 2024 r. Czynniki te spowodują przejściowe osłabienie dynamiki rynku budownictwa modułowego. Dla branży pojawia się jednak światełko w tunelu. Rynek budownictwa modułowego w 2025 r. powinien powrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju.

W nadchodzących latach spodziewać się można renesansu kompleksowej prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym, czyli z wykorzystaniem prefabrykowanych ścian betonowych. Dla rosnącej liczby inwestorów wielomieszkaniowych wykorzystanie na budowie prefabrykowanych schodów, balkonów czy stropów od wielu lat jest standardem, natomiast coraz częściej inwestorzy skłaniają się ku pełnej prefabrykacji, czyli również z wykorzystaniem montowanych na budowie ścian. Jest to efekt rosnącej w Polsce liczby budynków zrealizowanych z sukcesem w takiej właśnie technologii.

O komentarz do wyników analizy poprosiliśmy Prezes Zarządu Zbych-Pol & Mobet Iwonę Szczęsną-Dymel.

Myślę, że jednymi z najważniejszych czynników odpowiadającymi za dalszy rozwój budownictwa modułowego w Polsce będą utrzymujący się niedobór mieszkań w Polsce, a przy tym – rosnąca presja na skrócenie procesu budowy. Cała prefabrykacja ma tą zaletę, że można wybudować szybciej, a przy tym w bardzo dobrej jakości. Prefabrykacja, a w tym budownictwo modułowe to przyszłość całej branży budowlanej. Do tego dochodzi ciągle rosnące znaczenie rozwiązań sprzyjających ekologii. Budownictwo modułowe to mniejsza ilość odpadów podczas realizacji inwestycji, ale też mniejszy ślad węglowy już po wybudowaniu budynku – mówi Iwona Szczęsna-Dymel.